دغــــدغــــه مــــرگ و زنــــدگــــی

 

نام کتـاب: دغــدغــه  مـــرگ و زنــدگــی

 

نویسنده : اروین دی یالوم و مریلین یالوم

 

متــرجــم: فــرزاد مرتضــایی

 

نـاشــــر : ترانه پدرام

این خاطره زیبا ، مهیج و نشاط آور یک داستان عاشقانه است ، داستانی از دو زندگی کامل از یک روح که به طور باورنکردنی در دو کالبد زندگی کرد. مجموع دو زندگی که از حاصل جمع اجزای خود بسیار بیشتر بود. این حکایت الهام بخش است و شاید شما را ترغیب کند که نگاه متفاوتی به  زندگی خود داشته باشید، همانطور که برای من اینگونه بود.

خرید از فیدیبو

مـــقدمـــه متـــرجـــم

مقدمه مترجم

ای کسانی که وارد می شوید، دست از هر امیدی بشویید!

25399422 – blank vertical book cover template standing on white surface perspective view vector illustration

مرگ، به عنوان بخشی ناگزیر و ناگریز  از زندگی بشر ، همیشه منبع تأمل ، تخیل و الهام اندیشمندان ، حکما ، هنرمندان و حتی مردم عادی بوده است. پرسشهای مربوط به ماهیت مرگ و آنچه پس از مرگ اتفاق می افتد، به روشها و اشکال رازآلودی توسط ادیان ، فلسفه ها و سنت ها پاسخ داده شده است. این پاسخ ها همراه با بازتاب ها، تخیلات و عواطف ، نگرش های پیرامون مفهوم و واقعیت مرگ را شکل می دهد. آنچه مطالعه حوزه مرگ را از سایر پدیده ها متمایز می کند، تجربه ناپذیر بودن آن است. در تاریخ بشر، تا آنجا که به جهان واقعی مربوط می شود، تا کنون هیچ یک از راهیان این سفر وهم آلود، به نزد زندگان بازنگشته اند تا بتوانند شواهدی عینی از آن ارائه کنند.

البته در متون مذهبی و ادبی، نمونه هایی از سفر خیالی به دنیای پس از مرگ وجود دارد که در آنها نویسنده، مرغ خیال را به پرواز درآورده و پس از بازگشت، گزارشی از آنچه در عالم وهم و خیال دیده ارائه کرده که البته عمدتا ریشه در نگرش ها و تفکرات مذهبی و افسانه های پیشینیان دارد. از جمله برجسته ترین این آثار می توان به کمدی الهی دانته  اشاره کرد که یک اثر عالی فکری و فلسفی است. این اثر، در واقع عصاره ای است از نظریات، آراء و عقاید فلسفی چند هزارساله بشری. حدود ده قرن پیش از کمدی الهی، شرح سفر یک آدم زنده به دنیای ارواح در «ارادویراف نامه» آمده است که از آثار معروف زرتشتی است. علاوه بر ارادویروف نامه، می توان به «سیرالعباد الی المعاد» سنایی غزنوی اشاره کرد که در این اثر نیز، سنایی همراه با مرشد خود پا به عالم ارواح می گذارد و در آنجا با مظاهر مختلف گناه و گناهکاران آشنا می شود و در بازگشت بدین جهان مشهودات خود را شرح می دهد. اگرچه تمامی این آثار از جایگاهی رفیع در جهان ادبیات برخوردار بوده و خود منبع الهام برای بسیاری از نظریه پردازان و محققین بعد از خود شده اند، اما هیچ یک را نمی توان یک منبع موثق و علمی دانست که ما را با چند و چون جهان پس از مرگ آشنا کند.

دنیای علم نیز که خود را یکه تاز جهان معاصر، جهان فناوری های نوین و پیشرفت های لحظه ای، می داند، تا کنون از پاسخگویی متقن به سوالات مربوط به مرگ و آنچه پس از آن رخ می دهد، ناتوان بوده. در این میان، حوزه روانشناسی، به عنوان بخشی تقریبا نوین از دنیای علم، به این نتیجه رسیده که به جای بررسی «مرگ» به عنوان یک مفهوم کلی و تک بعدی، بهتر است به تجزیه و تحلیل ابعاد و وجوه مختلف آن، از منظر اهمیتی که برای زندگان دارد، بپردازد. روانشناسان، محققان و دانشمندان زیادی در سال های اخیر به موضوعات مرتبط با مرگ و چگونگی رویارویی با این پدید پرداخته اند. در این میان، اروین دی یالوم، نویسنده، محقق و استاد دانشگاه استنفورد آمریکا، از جمله نام های برجسته در این زمینه می باشد.

یالوم عقیده دارد که چهار دغدغه اصلی زندگی، به مرگ، آزادی، انزوا و پوچی مربوط می شوند و عمده نوشته های او در مورد آسیب شناسی روانی مربوط به این چهار مقوله است. کتاب های زیادی تا کنون از یالوم منتشر و در ایران ترجمه شده اند که از مهمترین انها می توان به «وقتی نیچه گریست» و «دژخیم عشق» اشاره کرد که با اقبال خوبی از سوی مخاطبان ایرانی روبرو شده است.

کتاب حاضر که به گفته خود اروین، به پیشنهاد همسرش، مریلین یالوم، نوشته شده، از یک تفاوت برجسته نسبت به سایر آثار او بر خوردار است. این کتاب که به دوران پایانی عمر مریلین مربوط می شود، به صورت فصل بندی شده نگارش شده، به گونه ای که یک فصل را خود اروین نوشته و فصل بعد توسط همسرش، مریلین نگارش شده. این روند تا جایی ادامه پیدا می کند که مریلین بر اثر ابتلا به  یک نوع سرطان، چشم از دنیا فر می بندد و اروین مجبور می شود ادامه فصول را به تنهایی بنویسد. اگرچه در نگاه اول، این کتاب گزارشی لحظه به لحظه از آخرین روزهای زندکی مریلین و همچنین ماه های نخستین زندگی اروین در فراق همسرش، به نظرمی رسد، اما در وافع کتاب نگاهی عمیق به موضوع مرگ، از یک سو  به عنوان یک پدیده شخصی و از سوی دیگر به عنوان پدیده ای اجتماعی ، دارد.

اروین و مریلین، در فصل های نخستین این کتاب(تا زمان مرگ مریلین) ضمن تشریح عشق عمیق خودشان به یکدیگر، به تشریح دیدگاه خود نسبت به مرگ می پردازند. شاید مهمترین نکته در این بخش از کتاب، نگاهی است که هر دو نویسنده نسبت به کیفیت مرگ و پدیده ترس از مرگ دارند. آنها بر این باورند که کیفیت مرگ هر فرد ارتباط مستقیم با کیفیت زندگی او دارد. و این مفهوم چیزی است که نویسندگان در قالب جمله «اگر در زندگی حسرتی نداشته باشید، و زندگی را به طور کامل زندگی کرده باشید، مردن کار ساده ای است»، بیان می کنند.

در مجموع به نظر می رسد مطالعه این کتاب ضمن آن که می تواند دیدگاهی روشن در خصوص پدیده مرگ، هم از منظر خود فرد در حال مرگ، و هم افراد نزدیک و اطرافیان او، ارائه نماید، قادر است ما را برای رویارویی منطقی با پدیده مرگ عزیزانمان و همچنین مرگ خودمان-که گریزی از آن نیست- آماده نماید.

فــرزاد مرتضـــایی – 1400/4/10

نظر دیگران

بیش از نیم قرن است که اروین یالوم با داستان های خود که سرشار از خردمندی، بینش و شوخ طبعی هستند، جهان را به شگفتی واداشته است. و اکنون ، با صراحت و شجاعتی تحسین برانگیز، سخت ترین تجربه زندگی خود را با ما در میان می گذارد، تجربه تلخ از دست دادن همسر و یار باوفایش را که از دوران نوجوانی در کنار یکدیگر بوده اند. این دو دلداده همیشگی، در این کتاب که به صورت مشترک به رشته تحریر درآمده ، تصویری ماندگار از وحشت، درد، انکار و پذیرش مصیبتی جانکاه ترسیم می کنند. اما آنچه در این کتاب بیشتر از فقدانی دردناک به چشم می آید، داستانی از یک عشق ماندگار است که تا سال های سال ذهن مرا به خود مشغول خواهد داشت.

لوری گوتلیب؛ نویسنده کتاب پر فروش “شاید باید با کسی حرف بزنی”

 

مریلین و اروین چنان درخشان می نویسند که احساس می کنم آن دوره را در کنار آنها زندگی کرده ام. صرف نظر از نگاه حرفه ای به این داستان ها، باید اعتراف کنم که خضوع و فوتنی اروین در اعتراف به این واقعیت عظیم که ما هنوز برای مواجهه با مصیبت از دست دادن عزیزانمان آماده نیستیم، بیسار تکان دهنده است. این کتاب، شفاف و صریح است و راهنمایی منماسب برای همه ما در هنگام رویارویی با دوران داغدیدگی است. و البته این کتاب به ملا موجودات فانی می آموزد که برای روز جدایی آماده شویم.

کاترین مانیکس ، نویسنده کتاب پرفروش “پایان در ذهن: مرگ ، مرگ و حکمت در عصر انکار”

 

این خاطره زیبا ، مهیج و نشاط آور یک داستان عاشقانه است ، داستانی از دو زندگی کامل از یک روح که به طور باورنکردنی در دو کالبد زندگی کرد. مجموع دو زندگی که از حاصل جمع اجزای خود بسیار بیشتر بود. این حکایت الهام بخش است و شاید شما را ترغیب کند که نگاه متفاوتی به  زندگی خود داشته باشید، همانطور که برای من اینگونه بود.

آبراهام ورکینز نویسنده کتاب پرفروش”برش سنگ”

 

آقا و خانوم یالوم، نه تنها با خوانندگان خود صادق هستند، بلکه به طور باورنکردنی سخاوتمندند. این کتاب، یقینان به زودی جای خود را در میان آثار مربوط به پایان زندگی باز خواهد کرذد.

کیتلین داوتی ، موسس بنیاد “مرگ خوب”

“دغدغه های مرگ و زندگی” هم خاطره ای شیرین است و هم راهی برای کشف و شهود. دو استاد برجسته ، نویسنده و رفیق همیشگی که با  پیری ، شکنندگی و مرگ دست و پنجه نرم می کنند. و در روند رویارویی با این دوران مخاطره آمیز زندگی، درکی عمیق از ازش های آن پیدا می کنند.

فرانک استاساسکی ، نویسنده کتاب پنج دعوت: کشف آنچه مرگ می تواند در مورد زندگی کامل به ما بیاموزد

دیدگاهتان را بنویسید