نیمه شب در چرنوبیل

Midnight in Chernobyl

ناگفته هایی از دردناکترین و وحشتناکترین فاجعه اتمی جهان

حادثه انفجار رآکتور شماره چهار نیروگاه انرژی اتمی شوروی سابق

نویسندهآدام هیگن باتم

متــرجـم: فـرزاد مرتضایی

ناشـــــر: انتشارات مرسل

جوایز:

برنده جایزه “ویلیام کولبی” برای  بهترین کتاب در ژانر نظامی-اطلاعاتی به مبلغ پنج هزار دلار .

برنده مدال “اندرو کارنگی” در انجمن کتابخانه های آمریکایی برای تعالی در سبک ناداستانی 

قرار گرفتن در لیست کتاب های منتخب نیویورک تایمز 

کتاب برگزیده سال های 2018 و 2019

کتاب های متعددی به بررسی پاسخ این سوالات پرداختند، به عنوان مثال در سال 2018، استاد دانشگاه هاروارد، سرخی پلوسکی در کتابی با عنوان “چرنوبیل؛ تاریخ فاجعه هسته ای” به بررسی ابعاد این رویداد پرداخت و یا در ماه مارس سال 2019 در کتابی با عنوان “راهنمای چرنوبیل برای آینده” به جمع آوری خاطرات بازماندگان این حادثه پرداخت.

اما جامع ترین و کاملترین تاریخچه ای که تا کنون برای این حادثه به زبان انگلیسی نوشته شده است ، کتاب“نیمه شب در چرنوبیل” اثر آدام هیگن باتم است. نویسنده ، به همراه همکارتحقیقاتی خود ، تاراس شومایکو ، طی ده سال مصاحبه های گسترده ای را با افرادی که به هر نحو با این حادثه در ارتباط بودند انجام داده و پیشینه مبسوطی را برای شکل گیری این رمان تاریخی اجتماعی بی نظییر فراهم آوردند.

اتحاد جماهیر شوروی در سال 1986 بی توجه به شهروندان خود و همین طور ساکنان کل جهان، درگیر رقابتی فناورانه-تسلیحاتی با دیگر ابرقدرت های جهان شده بود که زمینه را برای فروپاشی این قدرت برتر جهان، تنها پنج سال بعد از آن، آماده کرد. در سال های پایانی عمر خود، این کشور درگیر یک نظام بوروکراتیک و پنهان کاری گسترده شده بود.

اما واقعیت این رویداد چیست؟
در نیمه شب بیست و یکم آوریل سال 1986، رآکتور شماره چهار نیروگاه هسته ای چرنوبیل، از کنترل خارج شد.

“برای تولید برق ، سوخت اورانیوم در داخل راکتور باید به اندازه کافی داغ شود تا آب به بخار تبدیل شود اما نه آنقدر داغ که خود سوخت شروع به ذوب شدن کند.”

هیگن باتم در این کتاب بر این باور است که فاجعه چرنوبیل قابل پیش بینی بود،

اما چرا سردمداران نظام شوروی این پیش بینی ها را نادیده گرفتند؟ این همان سوالی است که پاسخ آن را باید د رنظام ناکارآمد و معیوب سلسله مراتبی شوروی جستجو کرد.

نظام به شدت ناکارآمد و معیوب کمونیست که بر پایه عوام فریبی و پنهان کاری بنا شده بود، بر خلاف آنچه در ابتدا ادعا می کرد، به سرعت به ساختاری برای اشاعه  یک ایدئولوژی دروغین و ساختگی تبدیل شد که هدف آن ایجاد تمایز و برتری برای اعضای عالی رتبه حزب بود. اعضایی که به واسطه تجمع قدرت به زالوهایی برای مکیدن جان و مال مردم، و مهم تر از آن خشکاندن هرگونه تفکر آزاداندیشی ،تبدیل شده بودند، و اندیشه ای جز ثروت اندوزی و قدرت طلبی در سر نداشتند.

حاصل این ساختار معیوب، شکل گیری یک نظام اداری فاسد و مبتنی بر کاغذبازی بود. نظامی که ارتقا شغلی در آن بر اساس گزارش دهی و یا شاید بهتر باشد بگوییم”خوش خدمتی” بنا شده بود. همه کارمندان، از پایین ترین تا بالاترین رده، تنها به خوش رنگ و لعاب کردن گزارشات خود می اندیشیدند. در سطح عملیاتی، گزارشاتِ مربوط به پروژه‌های ناقص و ناتمام را به دروغ و بر اساس آمار ساختگی ، بی نقص جلوه می دادند. مدیران میانی نیز همین گزارشات غلط را به زیور تملق می آراستند و تقدیم مقامات ارشد می کردند. نتیجه این روال بیمارگونه، بی خبری و غفلت سیاستگذاران و تصمیم گیران پایتخت نشین بود، که البته خودشان هم چندان از این بی خبری ناراضی نبودند.

 و بالاخره این نظام سراپا دروغ و عوامفریبی در نیمه شب بیست و یکم آوریل سال 1986، کار دست کرملین نشینان داد. 
رآکتور شماره چهار نبروگاه انرژی اتمی چرنوبیل، بر اثر خطاهای تکنولوژیک، اشتباهات انسانی و هزاران دلیل دیگر که نتیجه طبیعی چنین نظام هایی است، منفجر شد. ابری عظیم و هولناک از ذرات مرگبار رادیو اکتیو به همراه دود و خاکستر به هوا خواست و به کمک باد آرام آرام در سراسر اتحاد جماهیر شوروی و حتی فراتر از آن کشورهای شرق اروپا منتشر شد. 
فاجعه رخ داده بود … 
مرگی دردناک نوع بشر را تهدید می کرد
جهان تصویری آخرالزمانی به خود گرفته بود و هر لحظه به پایان خود نزدیک می شد
جعبه پاندورا گشوده شده بود و بدی  و شرارت تمام جهان را فراگرفته بود، و هیچ کس قدرت جلوگیری از آن را نداشت.

جوایز کتاب نیمه شب در چرنوبیل

Midnight in Chernobyl

به گزارش ایمنا و به نقل ازنیویورک تایمز،‌ کتاب برجسته هیگینباتم توانست جایزه “ویلیام کولبی” که هر ساله به بهترین کتاب در ژانر نظامی-اطلاعاتی اهدا می شود را از آن خود کند. این جایزه از سال ۱۹۹۹ هر ساله به میزبانی دانشگاه نوریچ برگزار شده و جایزه نقدی آن نیز پنج هزار دلار است.

بسیاری از برندگان این جایزه در همان سال،‌جایزه نوبل ادبیات را نیز برده اند و از همین جهت نشان کولبی برای نویسندگان از اهمیت بالایی برخوردار است.

در اوایل سال جاری میلادی، “نیمه شب در چرنوبیل” موفق به کسب مدال “اندرو کارنگی” در انجمن کتابخانه های آمریکایی برای تعالی در سبک ناداستانی و همچنین قرار گرفتن در لیست کتاب های منتخب نیویورک تایمز شده بود.

این کتاب پیش از این نیز  عنوان بهترین کتاب سال روزنامه‌ نیویورک تایمز و نشریه تایم و همچنین مدال اندرو کارنگی انجمن کتابخانه آمریکا را به دست آورده بود.

ترجمه فارسی کتاب نیمه شب در چرنوبیل

Midnight in Chernobyl

رمان جذاب نیمه شب در چرنوبیل، اثر بی نظیر آدام هیگن باتم، به تازگی توسط آقای فرزاد مرتضایی ترجمه و از سوی انتشارات مرسل روانه بازار شده است.
دوستداران کتاب های روان، تاریخی، اجتماعی و نظامی -علمی می توانند این کتاب را از طریق سایت انتشارات مرسل و به صورت آنلاین خریداری کنند.

نیمه شب در چرنوبیل, ترجمه رمان نیمه شب در چرنوبیل، فرزاد مرتضایی، انتشارات مرسل

خرید کتاب نیمه شب در چرنوبیل از انتشارات مرسل

خرید کتاب نیمه شب در چرنوبیل از انتشارات ققنوس

دیدگاهتان را بنویسید