سرزمین موعود

 

نوشته باراک اوباما

رئیس جمهور سابق ایالات متحده

 

 

ترجمه کتاب “سرزمین موعود” نوشته باراک اوباما

مترجم: فرزاد مرتضایی

انتشارات مرسل


خاطرات هشت سال ریاست جمهوری باراک اوباما

باراک اوباما، سرزمین موعود

تهران – ایرنا – پس از انتشار کتاب میشل اوباما در سال ۲۰۱۸ با عنوان «میشل اوباما شدن»، حالا همسر وی باراک اوباما رئیس‌جمهوری سابق آمریکا کتابی را در شرح دوره زمامداری‌اش با عنوان «سرزمین موعود» به رشته تحریر درآورده است.


سرزمین موعود باراک اوباما           سرزمین موعود باراک اوباما         سرزمین موعود باراک اوباما 


به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ای‌پی، «سرزمین موعود» نخستین جلد از مجموعه دوجلدی خاطره‌های نخستین و تنها رئیس جمهوری رنگین‌پوست تاریخ آمریکا از هشت سال حضور و زندگی در کاخ سفید است. آمار فروش هفته اول این کتاب تقریبا برابر مجموع فروش کتاب‌های خاطره دو رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده یعنی جورج دبلیو بوش و بیل کلینتن است؛ ۷۷۵ هزار نسخه «لحظه‌های تصمیم‌گیری» بوش در یک هفته و کمی بیش از یک میلیون نسخه از «زندگی من» کلینتن در هشت روز.


سرزمین موعود باراک اوباما           سرزمین موعود باراک اوباما         سرزمین موعود باراک اوباما 


ترجمه کتاب “سرزمین موعود” نوشته “باراک اوباما

کتاب سرزمین موعود، نوشته باراک اوباما، رئیس جمهور سابق ایالات متحده آمریکا، ترجمه شد.
این کتاب که به تازگی منتشر شده و سر و صداهای زیادی را در آمریکا به راه انداخته، هم اکنون در حال ترجمه در داخل کشور است.

فرزاد مرتضایی، مترجم این کتاب، که پیش از این نیز ترجمه کتاب” نیمه شب در چرنوبیل” را در رزومه خود دارد، اعلام کرد، این کتاب در حال حاضر مراحل اولیه ترجمه خود را پشت سر می گذارد. مرحله خوانش اولیه به پایان رسیده و امید است انشا الله تا پیش از سال نو شمسی، آماده چاپ شود.


سرزمین موعود باراک اوباما           سرزمین موعود باراک اوباما         سرزمین موعود باراک اوباما 


کتاب “سرزمین موعود” در هفت بخش و 27 فصل نگارش شده است. قلم روان و متن ساده و خودمانی این کتاب را می توان از جمله نقاط قوت بارز این اثر دانست. باراک اوباما در این کتاب تنها به بازگویی خاطرات سیاسی خود در کاخ سفید اکتفا نکرده و وجوه مختلف زندگی یک فرد عادی را که سر از شغلی بزرگ در می آورد  به تصویر می کشد.

من امیدوارم که بتوانم در این کتاب صادقانه به وقایع زمان حضورم در کاخ سفید بپردازم. وقایعی که نه فقط  به سابقه تاریخی وقایع کلیدی آن دوران و شخصیت های مهمی که با آنها ارتباط داشته ام می پردازد ، بلکه گزارشی خواهد بود از برخی جریان های سیاسی ، اقتصادی و جریانهای متقابل فرهنگی که فراروی دولت من بودند و من و دولتمردانم را به چالش کشیدند.
او در ادامه می نویسد: “هرجا که فرصتی دست دهد ، می خواهم تصویری از این که “رئیس جمهور ایالات متحده بودن” چه حالی دارد، ارائه کنم. می خواهم پرده ها را کمی عقب بزنم و به مردم یادآوری کنم که ، علی رغم  تمام قدرت و شکوهی که در این کار وجود دارد، ریاست جمهوری هم، همچون همه مشاغل دیگر ، فقط یک شغل است و تمام دولت فدرال تنها یک کسب و کار انسانی است که کارکنان آن نیز همانند همه مردم کوچه و بازار، همان رضایتمندی ها ، ناامیدی ها ، فراز و فرودها، پیچ و خم های پیروزی ها و شکست های کوچک و بزرگ و رویدادهای معمولی روزانه را تجربه می کند.


باراک اوباما در بخش اول این کتاب به معرفی اجمالی خود و پیشینه خانوادگی اش می پردازد و مسیر خود را تا تصدی جایگاه ریاست جمهوری آمریکا با قلمی روان و ساده به تصویر می کشد. در بخشی از معرفی خود بیان می دارد: “من در یک خانواده سیاسی بزرگ نشده ام”.
دربخشی از خاطره ای که از مادر خود بیان می کند ، می نویسد:

یک بار ، وقتی فهمید که من در گروهی بوده ام که در مدرسه بچه ای را مورد اذیت و آزار قرار دادایم ، مرا در مقابلش نشاند و در حالی که لب هایش از ناراحتی خشک شده بود و می لرزید گفت: “می دانی ، باری ، افرادی در دنیا هستند که فقط به خود فکر می کنند. آنها اهمیتی نمی دهند که چه اتفاقی برای افراد دیگر می افتد تا زمانی که آنچه را که می خواهند بدست آورند. آنها افراد دیگر را به زیر می کشند  تا خودشان احساس مهم بودن کنند. در مقابل افراد دیگری نیز وجود دارند که احساسات دیگران را درک می کنند و تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا مطمئن شوند به کسی ظلم نمی کنند و کاری نمی کنند که منجر به رنجش کسی شود”. سپس در چشمان من خیر شد و پرسید: “تو می خواهی جزو کدام دسته باشی؟”


سرزمین موعود باراک اوباما           سرزمین موعود باراک اوباما         سرزمین موعود باراک اوباما 


ترجمه کتاب “سرزمین موعود” نوشته باراک اوباما

سرزمین موعود، باراک اوباما، رئیس جمهور سابق ایالات متحده آمریکا، خاطرات یک سیاستمدار، ناگفته های بودن در کاخ سفید. باراک اوباما، سرزمین موعود

A Promised Land

BARACK OBAMA
دیدگاهتان را بنویسید